E FUNDIT: Joe Biden ka dy fjalë për Putinin për gjendjen në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden tha se ai dhe aleatët e NATO-s diskutuan “angazhimin tonë të përbashkët për mbrojtjen kolektive dhe sigurinë transatlantike” kur u takuan pothuajse të premten pasdite, raporton CNN, transmeton Paparaci.

“Ndërsa Presidenti Putin kërcënon vetë themelet e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, NATO po demonstron edhe një herë se qëndron për lirinë dhe demokracinë”, tha Presidenti në një deklaratë.

Biden u zotua përsëri se SHBA do të mbrojë territorin e NATO-s.

“Ne u bashkuam sot nga partnerët tanë të ngushtë Suedia, Finlanda dhe Bashkimi Evropian,” thuhet në deklaratë.

“Presidenti Putin ka dështuar në qëllimin e tij për të ndarë Perëndimin. NATO është aq e bashkuar dhe e vendosur sa ka qenë ndonjëherë, dhe NATO do të të mbajë dyert e hapura për ato shtete evropiane që ndajnë vlerat tona dhe që një ditë mund të kërkojnë të bashkohen me Aleancën tonë.”

Menjëherë pas samitit, Biden tha se u takua me presidentin ukrainas Volodomir Zelensky dhe “përgëzoi veprimet e guximshme të popullit ukrainas që po luftonte për të mbrojtur vendin e tyre”.

“Kam përcjellë gjithashtu mbështetjen e vazhdueshme ekonomike, humanitare dhe të sigurisë që ofrohet nga Shtetet e Bashkuara, si dhe përpjekjet tona të vazhdueshme për të mbledhur vendet e tjera për të ofruar ndihmë të ngjashme”, shkroi Biden.

Leave a Reply

Your email address will not be published.